Aparaty USG to bardzo popularne urządzenia wykorzystywane przez lekarzy w diagnostyce. Dzięki generowanym przez nie falom akustycznym możliwe jest zweryfikowanie kształtu i położenia wewnętrznych narządów, a w rezultacie lekarz jest w stanie rozpoznać wszelkie odchylenia od normy i dokonać prawidłowej diagnozy.

Badanie USG jest zupełnie nieinwazyjne i w żaden sposób nie wpływa negatywnie na komórki, dlatego można je wykonywać nawet w krótkich odstępach czasowych bez obaw, że pojawią się niepożądane powikłania. Jakie są rodzaje ultrasonografów i jak one działają?

Jakie są rodzaje ultrasonografów?

Chociaż działanie wszystkich ultrasonografów opiera się na podobnej zasadzie, możemy wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń, a mianowicie:

– aparaty USG stacjonarne, które stanowią narzędzie pracy w konkretnym gabinecie.

przenośne USG, które bez problemu mogą być przenoszone z jednego gabinetu do drugiego.

– wyposażony w głowicę ultradźwiękową aparat dopplerowski, który rejestruje echo wysyłanego dźwięku oraz jego częstotliwość.

Aparat dopplerowski wyróżnia się tym, że na jego ekranie ruchy organów oraz płynów ustrojowych są wyrażane konkretnymi kolorami, co ułatwia postawienie diagnozy. Z kolei przenośne USG zapewniają urządzeniom mobilność, a w związku z tym mogą być wykorzystywane w różnych gabinetach w szpitalach czy przychodniach. Mogą być również używane w karetkach pogotowia, a nawet w domu pacjenta, jeśli jego stan nie pozwala na pojawienie się w gabinecie.

Jak działa ultrasonograf?

Ultrasonograf wykorzystuje fale akustyczne do określenia położenie, kształtu i budowy organów wewnętrznych z pominięciem tkanki kostnej oraz żołądka, które nie przepuszczają fal. Każde urządzenie tego rodzaju składa się z emitera, odbiornika fali ultradźwiękowej, głowicy oraz monitora, na którym wyświetla się obraz. Emiter jest elementem odpowiadającym za wysyłanie fali dźwiękowej o określonej częstotliwości, ta rozchodzi się i odbija od granicy ośrodka, a następnie wraca do odbiornika fali, zapewniając obraz organów wewnętrznych.

Dlaczego głowica smarowana jest żelem?

Jednym ze wspomnianych elementów ultrasonografu jest głowica, którą smaruje się specjalnym żelem przed przyłożeniem do skóry pacjenta w badanym właśnie miejscu. Żel ten jest nieodzowną częścią badania z kilku względów. Po pierwsze sprawia, że głowica przylega do ciała w optymalnym stopniu, a po drugie sprawia, że można ją płynnie przesuwać po skórze pacjenta. Najważniejszym powodem jest jednak fakt, że dzięki żelowi możliwe jest szczegółowe obrazowanie wewnętrznych obszarów.